Kunst kliinikus

Tõnismäe Hambaravi ooteruumides ootab sind kunstnik Mari ja Uno Roosvalti maalide näitus/müük.

Mari Roosvalt

Mari Roosvalt (s1947) omandas kunstihariduse Eesti Riikikus Kunstiinstituudis maali erialal 1969 aastal. Aastatel 1992-2016 oli õppejõud Eesti Kunstiakadeemias ning 2006-2015 Eesti Maalikunstnike Liidu esimees. Näitustel osaleb Mari Roosvalt juba alates 1970 aastast, isiknäitusi on üle 50. Eesti Kunstnike Liidu liige alates 1979 aastast.

Mari Roosvalt oma töödest

“Viimastel aastatel on olnud fraasid, sünonüümid, visioonid, tähised, nostalgia, meenutus, osoon – need märksõnad on minule tähtsad kogumikud, mis on pärit mitmelt reisidelt paljudest maadest. Olen olemuselt romantik, olen üks sellisest sillaehitajatest – “uue” ja “vana” lepitajatest. Analüüsin ja sünteesin. Lasen kultuurimassiividel endast läbi voolata ja püüan kinni meeldivaid osakesi. Lasen end inspireerida kaasaegsest kunstist, liidan kokku enesekeskselt nautleva, visuaalselt mõtiskleva ning kunstimaailmas jätkuvalt kõrges hinnas oleva arutleva lähenemise. Püsin “ilusa” maali mängumaal ja lõhun samas maalilist ühtlust oma töödes, süstides neisse erinevaid mustreid, motiive ja faktuure. Nii lisandub minu loomingusse iga kord uusi kihitusi, öeldud ja ütlemata sõnu. Teos aga kujuneb kõneluseks iseenda, varem olnud ja võibolla ka hiljem tulevaga. Jään abstraktse maali traditsioonile kui romantilis-modernistlikule vaimsusele truuks, kuid ühendan selle kõige objektiivsema meediumi – fotograafiaga. Kui abstraktne maal esindab individuaalselt, romantilist ja autentset, siis foto on suhteliselt objektiivne, dokumenteeriv. Olen pildistanud ja maalinud, mällu talletanud sajanditevanuste losside hurma, kulda ja armsaks saanud esemeid.”

Tunnustused

1997 diplom Balti kvartali trienaalil
2001 rahvusvahelisel biennaalil “Neues aquarell”III preemia
2006 Kondrad Mäe preemia
2008 II astme diplom I Minski Rahvusvahelisel Maali Biennaalil
2015 EKL auliige

Mari Roosvalti töid on leida kunstikogudes

Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Tallinna Kunstihoone Fond, Tallinna linna kunstikogu, Swedbanga ja SEB panga Kunstikogud, Viinistu Kunstimuuseum, Guadalajara kunstimuuseum Mehhikos, Eesti Välisministeeriumi Kunstikogu ja erakogudes üle maailma.

Uno Roosvalt

Uno Roosvalt sündis 22. augustil 1941 Tallinnas. Aastail 1956-62 õppis ta Tartu Kunstikoolis, aastail 1963-69 Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudis maali. Alates 1975 kuulub Eesti Kunstnike Liitu, aastast 2010 on selle auliige. Ajavahemikus 1969-2012 töötas õppejõuna Kunstiinstituudis (Tallinna Kunstiülikoolis, Eesti Kunstiakadeemias), sellest aastail 1985-95 maalikateedri juhatajana, aastast 1989 dotsendina).

Uno Roosvalti töödest

Uno Roosvalt paistis juba 1960. aastate lõpul silma isikupärase maalijaandega. Ta on kuni viimase ajani olnud maalijana viljakas, loonud figuraalseid kompositsioone, maastikke, portreesid. Tugeva joonistajana on ta aga ka seda ala kogu aeg viljelenud, eriti viimastel aastakümnetel. Talle on algusest peale olnud lähedane Kihnu saar, selle loodus, inimesed ja elulaad, aga ta on joonistanud ka teistes Eestimaa paigus. Taasiseseisvunud Eestis avanenud suuremad võimalused reisimiseks mujale – Soome, Gotlandi saarele, Iirimaale, Šotimaale, Islandile, Norrasse – on võimendanud soovi jäädvustada joonistustes põhjamaist loodust. Selle suurejoonelisust annab Uno Roosvalt edasi mitte ainult panoraamsete vaadete kaudu, vaid ka lähivaates mõnedele loodusvormidele nt Islandi “kubistlikele” basaltkaljudele või nii kunagise jääkatte kui ka merepoolt ümaraks silutud kaljudele Bengtskäri saarel Soomes (2011). Joonistamisel kasutab ta pastellpliiatsit, lisades mustale mõne värvitooni. Seepiatoonis on joonistused Rooma-lähedasest kunstiresidentsist Mazzanost (2013-2014), kus peale järsuveerulisel mäel pesitseva linna on loomasõbrast kunstnikku paelunud ka sealsed kassid ja koerad.

Tunnustused

1972, 1975 diplomid noorte kunstnike näituselt Moskvas
1978 diplom näituselt “Raamatukunst 1977” Moskvas
1984 pronksmedal NSVL Rahvamajandusnäituselt
1993 Vinni Sovhoostehikumi preemia loodusmaali eest
1993 ja 1994 Pühajärve preemiad
2000 Maalijate Liidu preemia
2011 Konrad Mäe maalipreemia
2018 Eerik Haameri kunsitiauhind
2019 Kristjan Raua aastapreemia

Uno Roosvalti töid on leida kunstikogudes

Eesti Kunstimuuseumis, Tartu Kunstimuuseumis, Uue Kunsti Muuseumis, Pärnu Muuseumis, Saaremaa Muuseumis, Viinistu Kunstimuuseumis, Eesti Kunstnike Liidu kunstikogus, Tallinna linna kunstikogus, Udmurdi Vabariiklikus Kujutava Kunsti Muusemis Iževskis, Belgorodi Kunstimuuseumis, Lohja linnavalitsuses, erakogudes Eestis ja välismaal.